IE Warning
YOUR BROWSER IS OUT OF DATE!

This website uses the latest web technologies so it requires an up-to-date, fast browser!
Please try Firefox or Chrome!
 
 
 

Poncho dostal nečakanú kritiku

NAHĽAD 2016

V piatok (02.09.) sa v Španielsku konala premiéra filmuEl Elegido“ (Vyvolený), ktorý sa natáčal nielen v Mexiku, ale aj v európskej Barcelone. Okrem známej herečky Hannah Murray sa vo filme predstavil aj rebel Alfonso Herrera, ktorý  v ňom stvárnil Ramóna Mercadera, vraha Leva Trotského.

Neboli to však len fanúšikovia Poncha, ktorí sa na premiéru filmu tešili. Do parády si ho totiž vzali aj kritici, ktorí sa už k filmu vyjadrili. Na prekvapenie fanúšikov šlo v tomto prípade o veľmi pozitívnu kritiku.


Excelentná dramatizácia a inscenácia historického príbehu, ktoré v tomto skvelom filme produkoval Antonio Chavarrías.

Jednou z najväčších prekážok ako sa udržať príbehu tohto filmu je to, že diváci už poznajú koniec: Ramón Mercader zavraždil Leóna Trotskeho v jeho dome v Mexiku v roku 1940. Ďalšou významnou prekážkou je to, že všetky podrobnosti tohto príbehu plného intríg, špionáže a kriminality boli verejnosti už prezradené (v úžasnom dokumente od Rioya a López-Linaresa, „Asaltar los cielos“). Aj napriek týmto prekážkam však má skvelý film Antonia Chavarríasa excelentnú dramatizáciu a inscenáciu tohto historického príbehu a záujem oň stále rastie. Dobre ladí s dobou a so zmesou materiálov, dokumentárnym začiatkom a prológom k príbehu (hoci scény občianskej vojny nie sú príliš najšťastnejšie, slúžia na upevnenie postavy strašnej matky, Caridad del Río), ktorý rastie vo vizualite a štýle dosiahnuť Mexiko.


O čom je film?


Je rok 1937 a Ramón Mercader je mladým dôstojníkom vo francúzskej armáde, ktorá bojuje v Španielskej občianskej vojne. Jeho matka, Caridad del Río, je tajnou agentkou v GPU (tajnej sovietskej službe). Bola vybraná, aby sa stala jednou z účastníkov na tajnej misii – zavraždiť Trotského -, ktorá bola príkazom Stalina.

Ramón je následne poslaný do Moskvy, kde podstúpi výcvik a príjme nové meno, Jacques Mornard a stane sa tak falošným synom bohatého belgického diplomata. S týmto menom odcestuje do Paríža, kde sa stretne s mladou prívrženkyňou Trotského, Sylviou Ageloff. O chvíľu nato sa stanú milencami. Začiatkom roka 1940 sa obaja stretnú v Mexiku, kde bol Trotský so svojou rodinou vyhnaný a Sylvia pre neho pracuje ako asistentka. Mornard, čiže Ramón, utečie do Európe s vysvetlením, že to musí urobiť, aby zabránil vojne. Sylvia začne pripravovať ich svadbu a vôbec netuší, že Mornardn (Ramón) to robí len preto, aby od nej získal čo najviac informácii potrebných na  vykonanie Stalinovho plánu.

Komentáre

Buď prvý a okomentuj tento článok!

Notify of
avatar
wpDiscuz